Karlosas Kastaneda

Iš Wikiquote.
Jump to navigation Jump to search

Carlos Castaneda (1925-1998) – iš Peru kilęs amerikiečių rašytojas, antropologas.

Sentencijos[keisti]

Apie kovotoją[keisti]

 1. Kovotojas pats nusprendžia savo nuotaiką.
 2. Kovotoją galima sužeisti, bet negalima įžeisti. Kol jis atitinkamai nusiteikęs, joks kitų žmonių poelgis negali jo įžeisti.
 3. Vienas iš kovotojo principų – neleisti niekieno paveikiamam. Kovotojas gali regėti patį velnią, tačiau privalo elgtis taip, kad niekas to nesuprastų. Kovotojo savitvarda turi būti nepriekaištinga.

Apie mirtį[keisti]

 1. Blogiausia, kas mums gali atsitikti – tai, kad mirsime. Kadangi tai nepakeičiama mūsų lemtis – esame laisvi.
 2. Kai ima atrodyti, kad tau niekas nesiseka, kad tu beveik žlugęs, atsigręžk į savo mirtį ir paklausk ar tai tiesa. Ir mirtis pasakys, kad tu klysti, kad viskas yra niekai išskyrus jos prisilietimą.
 3. Mūsų gyvenime nėra nieko svarbesnio už dvasios tobulinimą. Netobulinti dvasios reiškia siekti mirties, o tai reiškia nesiekti nieko, nes mirtis ir taip mus pasiims.
 4. Tik mirties idėja padaro kovotoją pakankamai laisvu, kad galėtų atsisakyti savęs dėl bet ko. Jis žino, kad mirtis sėlina artyn ir neduos jam laiko prie nieko prisirišti, todėl nieko netrokšdamas, jis išbando viską.

Kitos[keisti]

 1. Gali eiti kur nori, bet turi prisiimti atsakomybę už savo veiksmus.
 2. Intencija nėra mintis, objektas ar troškimas. Intencija yra tai, kas gali padėti žmogui laimėti, kai jo mintys sako jam, jog pralaimėjo. Ji veikia nepriklausomai nuo kovotojo silpnybių. Intencija yra tai, kas daro jį nepažeidžiamu. Intencija yra tai, kas pastūmėja šamaną pro sieną, per erdvę, į begalybę.
 3. Jeigu aiškiai nežinai, ko nori, gali tapti nuolankesnis.
 4. Kai neturi asmeninės istorijos, nereikia niekam nieko aiškinti, niekas ant tavęs nepyksta ir nenusivilia tavo poelgiais. Bet svarbiausia, tavęs nekausto artimųjų mintys.
 5. Kario nusiteikimas neleidžia kabintis į visokias nesąmones ir sykiu išgrynina žmogų.
 6. Ligų nebūna, yra tik mėgavimasis savo silpnybėmis.
 7. Mes darome save arba nelaimingais, arba stipriais. Darbo apimtis yra ta pati.
 8. Mes visi, kariai ir ne kariai, turime po kubinį centimetrą šanso, kuris retsykiais vis iššoka mums prieš akis. Karys nuo paprasto žmogelio skiriasi tuo, kad jis šią tiesą suvokia ir visuomet būną budrus. Karys laukia, todėl, kai tas kubinis centimetras šanso išnyra, jis jį nutveria.
 9. Neįprastas elgesys, sistemingai praktikuojamas ir išmintingai organizuojamas, galiausiai priverčia susitelkimo tašką pajudėti.
 10. Norint sustabdyti pasaulį, būtina sąlyga – įsitikinimas, kad tai privalu padaryti. Pirmiausiai reikia perprasti naująjį pasaulio atvaizdą, kad galėtum paprieštarauti senajam ir tokiu būdu sugriauti dogmatišką įsitikinimą, kad mūsų juslės yra neabejotinai patikimos, ir mūsiškis pasaulio supratimas yra neabejotinai teisingas.
 11. Pilnatvę galima pasiekti tik suvokus, jog pasaulis tėra tam tikras požiūris, nesvarbu, kieno – mago ar eilinio žmogaus.
 12. Reikšmingumo, kaip ir asmeninės istorijos, reikia atsisakyti.
 13. Svarbi kiekviena akimirka. Gyvenimo ir mirties mūšyje sekundė virsta amžinybe – nuo jos gali priklausyti mūšio baigtis. Kovotojas siekia laimėti, todėl suslegia laiką, nešvaistydamas nė akimirkos.
 14. Tu turi viską, ko reikia tokiai ekstravagantiškai kelionei, kokia yra tavo gyvenimas.
 15. Veiksmas turi jėgos. Ypač tada, kai veikiantysis žino, jog tai jo paskutinė kova, paskutinis veiksmas žemėje.
 16. Vidutinis žmogus būna nugalėtojas arba nugalėtasis – priklausomai nuo to, jis tampa persekiotoju arba auka. Šios dvi būsenos dominuoja tol, kol jis nepamato. Matymas išsklaido pergalės, pralaimėjimo ar kančios iliuziją.
 17. Viskas, kas čia sutelpa, yra pasaulis: gyvenimas, mirtis, žmonės ir visa kita, kas mus supa. Pasaulis nesuvokiamas. Niekada jo nesuprasime; niekada neatskleisime jo paslapčių. Todėl priimkime pasaulį tokį, koks yra – gryna paslaptis.
 18. Žmogaus galia neapskaičiuojama; mirtis egzistuoja tik todėl, kad mes palinkome į ją nuo pat savo gimimo akimirkos.

Nuorodos[keisti]

Wikipedia
Puslapis Vikipedijoje, laisvojoje enciklopedijoje –