Šarlis Morisas de Taleiranas-Perigoras
Išvaizda
(Nukreipta iš Taleiranas)
Šarlis Morisas de Taleiranas-Perigoras (pranc. Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord; (1754-1838) – prancūzų politikas, diplomatas, užsienio reikalų ministras, Napoleono patarėjas.
Sentencijos ir aforizmai
[keisti]- Anglai turi 300 religijų ir tik vieną padažą, prancūzai – vieną religiją ir 300 padažų.
- Aš labiau bijau 100 avių armijos, vedamos liūto, nei 100 liūtų armijos, kurią veda avis.
- Atvykau ten, apimtas visiško pasišlykštėjimo naujiems dalykams, kurie paprastai domina keliautojus. Man... sunku savyje sužadinti nors kiek smalsumo. – Apie kelionę į JAV (ir savo interesus, kurie nesant jokios materialinės naudos, finansinio suinteresuotumo, daugiau nieko kita neapima, netgi ir esant valios pastangoms.)
- Dama, kuri sako „ne“, mano „galbūt“, kuri sako „galbūt“, turi omeny „taip“, o jei ji sako „taip“, tuomet nėra jokia dama.
- Dezertyrus reikėtų sušaudyti dėl jų bailumo ir tuo pačiu apdovanoti (dėl jų protingumo).
- Diplomatas, kuris sako „taip“, turi omeny „galbūt“, tas, kuris sako „galbūt“, turi omeny „ne“, o tas, kuris sako „ne“, nėra joks diplomatas.
- Išdavystė, Sere, yra tik laiko klausimas. – Carui Aleksandrui I Vienos kongreso metu.
- Yra ginklas, siaubingesnis už šmeižtą, – tai tiesa.
- Jei nori vesti žmones į pražūtį, pasakyk jiems, kad vedi juos į garbę.
- Jei norite sukurti naują religiją, leiskite save nukryžiuoti ir trečią dieną jūs prisikelsite.
- Kalba duota ne atskleisti, o paslėpti mintį.
- Kas valdo informaciją – tas valdo pasaulį.
- Kava turi būti juoda kaip velnias, karšta kaip pekla, tyra kaip angelas ir saldi kaip meilė.
- Niekada negalima būti vargšu. Jei apie mane, tai aš visąlaik buvau turtingas. – Patarimai ir pamokymai baronui Vitroliui.
- Oponuoti reikia taip, kad vėliau būtų įmanoma pereiti į priešininko pusę.
- Pačiais Liudvikais ir pačiais Napoleonais pasitikėti negalima, bet aukso skritulėliais (su jų graviruotais portretais) – visiškai, ir esant bet kokioms sąlygoms.
- Parodykite man kitą malonumą negu pietūs, kurie būna kiekvieną dieną ir trunka valandą.
- Politika – menas bendradarbiauti su neišvengiamybe.
- Teismas yra kilnių ir įžymių elgetų asamblėja.
- Ten eina mano tauta. Aš turiu sekti paskui. Aš esu jos vedlys.
- Visuose reikaluose nereikia stropumo! – Pamokymai diplomatams, omenyje turėtas napoleoniškas stropumas, darbštumas, uolumas, dažnai iki įkarščio susijaudinus, fanatiškas atsidavimas darbui).
- Visų svarbiausia – nebūti vargšu.
Apie Taleiraną
[keisti]- Kitų Taleiranas būtent todėl niekina žmones, kadangi jis ilgai studijavo pats save... Jis keičia principus kaip marškinius.
- Nejau kunigaikštis Taleiranas pasimirė? Smalsu sužinoti, kam jam dabar šito prireikė! – Po Taleirano mirties; klausimu prisimenamas plačiai žinotas diplomato ketinimų ir bet kokių veiksmų apgalvotumas, tikslingumas.
- Su varine kakta jis apjungia ledinę širdį (suprask: šalto proto, bejausmis žmogus). – Lebranas.
- Šitas žmogus bjaurus, godus, žemas (niekingas) intrigantas, jam reikalingas purvas bei reikalingi pinigai. Už pinigus jis pardavė savo garbę ir savo draugą. Už pinigus jis parduotų ir savo dūšią, – ir tokiu atveju jis liktų teisus arba tam tikrą krūvelę mainytų į auksą. – Mirabo, 1787 m.
- Taleiranas slapčia tarnauja užsienio valstybėms. Dar niekada pasaulyje nebuvo labiau klastingesnio, labiau pavojingesnio padaro. – Rebelis (Prancūzijos Direktorijos posėdžių metu).