Wikiquote:Skubaus trynimo kriterijai
Skubaus trynimo kriterijai yra sąrašas kriterijų, kurių nors vieną atitinkantį puslapį administratoriai gali ištrinti be jokių diskusijų. Ne administratoriai tokį straipsnį gali pažymėti {{Trinti}} žyme. Sąvoka „skubiai trinami“ čia reiškia būtent trynimą be svarstymo ir diskusijų, o ne būtinumą ištrinti kaip įmanoma greičiau. Šiuo šablonu pažymėti puslapiai patenka į kandidatų skubiai trinti kategoriją, kurią administratoriai laikas nuo laiko peržiūri ir išvalo.
Žinia, kad jei puslapis atitinka šiuos kriterijus, skubus trynimas vis tiek ne visada būtinas. Reikia pažiūrėti, gal puslapį nesunku sutvarkyti. Taip pat galbūt bent dalį turinio galima perkelti į kitą puslapį. Jei taip, skubus trynimas tikriausiai nėra tinkama priemonė.
Labai svarbu netaikyti skubaus trynimo politikos puslapiams, kurie buvo sukurti visai neseniai (nebent akivaizdaus vandalizmo ir panašiais atvejais). Dažnai žmonės kurdami puslapius juos daug kartų išsaugo, todėl pirmosios puslapio versijos gali atrodyti trintinos – kai tuo tarpu puslapis iš tiesų yra tebekuriamas.
Jei manoma, kad pažymėtas skubiam trynimui puslapis nebuvo sukurtas iš blogos valios, mandagu apie siūlymą trinti atskirai pranešti jo autoriui. Žinoma, tai negalioja vandalizmo bei autorių teisių pažeidimo atvejams.
Kriterijai
[keisti]- Akivaizdžios nesąmonės – beprasmiai, nerišlūs sakiniai, iš kurių dažniausiai neįmanoma nieko suprasti.
- Akivaizdus vandalizmas
- Bandymai – projekto redagavimo galimybių išbandymai, kurie turėtų būti daromi tik smėlio dėžėje.
- Ištrinto turinio atstatymas – jei kažkas savavališkai atstato puslapį, kuris buvo ištrintas priėjus bendro sutarimo diskusijoje, tas atstatymas turi būti vėl ištrintas, o atstatęs naudotojas įspėtas.
- Autoriaus prašymas ištrinti – kai autorius paprašo ištrinti įkeltą turinį. Šis trynimas galimas tik nesant konfliktinei situacijai, kai trynimo neprašoma, pvz., „įkalčių“ panaikinimui ar iš ambicijų.
- Puslapiai, priklausantys nuo neegzistuojančio puslapio – neegzistuojančio puslapio aptarimas, neegzistuojančios vaizdo ar garso bylos puslapis, subpuslapis be motininio puslapio, peradresavimai į neegzistuojantį puslapį ir panašiai. Dažniausiai taip atsitinka po trynimų. Tai negalioja tais atvejais, kai projektui medžiaga yra naudinga precedentiniu požiūriu: pavyzdžiui, pasitarimas (ypač toks, kuriame pateikiama daug ir prieštaringų nuomonių) dėl puslapio trynimo, diskusijų archyvai ir panašiai.
- Atakos puslapiai – puslapiai, kurių vienintelė paskirtis yra pašiepti ar pagąsdinti kitą naudotoją, pavyzdžiui, su tekstu „Jeronimas yra kvailys!!“. Tai apima ir ypač stipriai šališkus negatyvius straipsnius apie gyvus asmenis, teisinių grasinimų puslapius.
- Akivaizdi reklama – puslapiai, kuriuose akivaizdžiai reklamuojama įmonė, produktas ar kažkas kitas, naudojant reklaminius šūkius ir kitas populiarinimo priemones.
- Autorių teisių pažeidimai
- Kita kalba parašyti puslapiai – dažniausiai tai būna kopijos iš kitakalbių projektų ar kitų interneto puslapių.
- Turinio nebuvimas – jei puslapis neturi jokio turinio, išskyrus nebent „Taip pat žiūrėkite“, „Nuorodos“ skyrelius ir priskirtas kategorijas, jis gali būti skubiai trinamas. Tai negalioja nuorodiniams straipsniams ir peradresavimams.
- Vikicitatų dukteriniuose projektuose jau esanti medžiaga, pavyzdžiui, į „Wikimedia Commons“ įkelta vaizdo ar garso byla, į Vikižodyną įkeltas terminas ar panašiai.
- Peradresavimai į aptarimų puslapius iš straipsnių vardų srities
- Peradresavimai iš klaidingų pavadinimų, pavyzdžiui, peradresavimas iš „Džiakas Londonas“ į „Džekas Londonas“. Pastaba: peradresavimai iš labai paplitusio klaidingo pavadinimo į teisingą yra naudingi ir neturėtų būti trinami.
- Neegzistuojančių naudotojų puslapiai
Skubaus trynimo šablonai
[keisti]Norint pažymėti puslapį skubiam trynimui, reikia naudoti šablonu {{Trinti}}. Pastaba: administratoriaus teises turintys naudotojai šio šablono neturėtų naudoti, o vietoje to iškart ištrinti straipsnį. Jei puslapį siūloma trinti, tačiau ne skubos tvarka, reikia naudoti atitinkamą kitokį šabloną. Pavyzdžiui, iškilus abejonėms dėl autorinių teisių, naudojamas {{Copyvio}}, tą gali daryti ir administratorius. Tačiau jei puslapis yra akivaizdžiai nukopijuotas be leidimo, pavyzdžiui, visiškai sutampa su kitame puslapyje esančiu turiniu ir tame puslapyje nurodyta, kad pastarasis saugomas – puslapis atitinka skubaus trynimo kriterijus.
Administratorių veiksmai
[keisti]- Prieš trindami peržiūrėkite puslapio istoriją, galbūt galima atstatyti ankstesnę, gerą versiją.
- Aptarimų puslapyje gali vykti diskusija dėl puslapio trynimo, jei jis nėra tuščias, patartina prieš trinant ją peržiūrėti.
- Trindami puslapį, visada nurodykite priežastį. Net jei ji priklauso šiame puslapyje išvardintiems skubaus trynimo kriterijams.