Pereiti prie turinio

Wikiquote:Aptarimai

Iš Wikiquote.

Aptarimo puslapis yra prie kiekvieno Vikicitatų puslapio. Jis skirtas to puslapio turinio, formos, stiliaus, pateikiamos informacijos aptarimui.

Norėdami patekti į straipsnio aptarimų puslapį, spustelėkite nuorodą 'Aptarimas' straipsnio viršuje. Norėdami grįžti į straipsnį, spauskite nuorodą 'straipsnis'. Naują diskusiją aptarimo puslapyje galima pradėti spaudžiant nuorodą "+" puslapio viršuje.

Kam skirti aptarimo puslapiai

[keisti]

Aptarimų paskirtis – tobulinti aptariamo puslapio turinį. Čia gali būti:

 1. keliami klausimai,
 2. išsakoma argumentuota kritika, argumentuotai abejojama pateiktais faktais ir informacijos pateikimo būdu,
 3. faktais grindžiama nuomonė (kodėl reiktų keisti puslapyje pateiktą tekstą).
 4. teikiami pasiūlymai:
  • pateikiant konkrečias formuluotes, rekomenduojama jas rašyti tiksliai, kaip jos turėtų būti rašomos, išskiriant iš kito teksto.

Aptarimų puslapiai nėra diskusijų forumas bet kokia pasirinkta tema. Diskutuojama tik apie aptariamą puslapį. Aptarimams netinka:

 1. Pastabos, skirtos teksto įkėlėjui, redaguotojui ar kitam Vikicitatų dalyviui, jei jos nėra susijusios su aptariamu puslapiu. Tik vartotojo aptarimų puslapiuose galima išreikšti nuomonę įvairiais klausimais (jei ji nesikerta su bendrosiomis etikos taisyklėmis, išdėstytomis puslapyje „Kas nėra Vikicitatos“ 12 ir 18 punktuose).
 2. Abstraktūs teiginiai apie vienus ar kitus dalykus, kurie nėra skirti sptariamo puslapio tobulinimui, o tik bendroms diskusijoms apie jo tematiką (kad būtų apie ką pašnekėti).

Dalyvių diskusijų puslapiai

[keisti]

Kiekvienas prisiregistravęs Vikicitatų dalyvis turi savo dalyvio puslapį, kuris taip pat turi ir aptarimų puslapį. Jei dalyvis yra prisijungęs savo vardu, kiekvieną kartą, kai jo aptarimų puslapyje atsiranda naujas komentaras, apie tai pranešama tame puslapyje, kurį jis yra tuo metu atsidaręs, ir pateikiama nuoroda, kurią paspaudus matoma, koks naujas komentaras parašytas. Įsidėmėkite, kad tai, ką rašote naudotojo diskusijų puslapyje, gali skaityti visi kiti naudotojai, todėl, jei norite diskutuoti asmeniškai, naudokitės el. paštu ar kitomis priemonėmis.

Gausią medžiagą bei kitų dalyvių komentarus galima archyvuoti; trinti rekomenduojama tik neetiškus pasisakymus bei kitą medžiagą, sukurtą pažeidžiant principines Vikicitatų kūrimo taisykles bei etikos normas.

Naudotojų aptarimų puslapis yra skirtas – bendrauti su konkrečiu projekto dalyviu. Šiame puslapyje gali būti:

 1. keliami jam klausimai,
 2. išsakoma jam argumentuota kritika, argumentuotai abejojama dėl tam tikrų jo veiksmų,
  • projekto dalyvis informuojamas apie padarytas (daromas) klaidas ar netikslumus:
   • rekomenduotina padaryti nuorodą į straipsnį, kuriame tos klaidos ar netikslumai buvo pastebėti,
  • nurodyti, kodėl manoma, kad dalyvis padarė klaidas ar netikslumus:
   • rekomenduotina padaryti nuorodą į taisykles, susitarimus, kurie buvo pažeisti, arba šaltinius, kurie pagrindžia Jūsų nuomonę,
 3. teikiami pasiūlymai:
  • pateikiant konkrečias formuluotes, rekomenduojama jas rašyti tiksliai, kaip jos turėtų būti rašomos, išskiriant iš kito teksto, naudojant paprastas „kabutes").
 4. atsakymai į dalyvio klausimą(-us) ar pastabas turi būti pateikiami ten pat, kur buvo klausimas.

Naudotojų aptarimuose nerašomos:

 1. Bendros pastabos, kurios nėra skirtos konkrečiam vartotojui. Tam skirtas konkretaus straipsnio, taisyklių ar kito puslapio aptarimų puslapis, kuriame galima išdėstyti šias pastabas.

Etiniais sumetimais nerekomenduojama tvarkyti kito naudotojo diskusijų ar jas perkėlinėti.

Formalios taisyklės dėl aptarimų rašymo

[keisti]
 1. Netaisykite ir nekeiskite kitų dalyvių pasisakymų. Niekada. Vikicitatose tai laikoma grubiu etiketo pažeidimu. Vienintelę išimtį sudaro smulkių gramatinių klaidų pataisymai. Savo tekstą taisykite kiek tik širdis geidžia.
 2. Pasirašykite: po įvesto teksto įveskite tris tildes (~~~) ir po išsaugojimo jos bus pakeistos į vartotojo vardą su nuorodą (pvz.: Redagavimas). Įveskite keturias tildes (~~~~) ir prie vardo dar bus pridėtas ir išsaugojimo laikas (pvz.:Redagavimas 11:44, 28 Jun 2004 (UTC))
 3. Naudokite pastumtą tekstą, kad aptarimo tema išsiskirtų. Temą pradėjęs projekto dalyvis visada rašo prie kairio krašto, pirmas jam atsakantis turi pridėti dvitaškį (:) prieš tekstą, antras – du dvitaškius ir t. t. Jei vėliau vėl rašo pirmas vartotojas, jis vėl rašo prie kairio krašto, jam atsakantis su vienu dvitaškiu ir taip toliau.
 4. Aiškiai atskirkite temas – kiekvieną atskirą diskusijų temą ir potemę dėkite į atskirą skyrelį (==Skyrius==), būtinai struktūrizuokite diskusijos objektą. Kuo tiksliau bus žinoma, dėl ko yra nesutariama, tuo didesnės galimybės rasti kompromisą. Geriau atskirus teiginius rašyti keliose vietose, poskyriuose, o ne viename komentare, susidedančiame iš keliasdešimt eilučių. Laikydamiesi tam tikros struktūros ir tvarkos, palengvinsite Jūsų nuomonės supratimą, aiškesnis bus argumentavimas. Tada kitiems bus lengviau orientuotis straipsnio aptarimuose.
 5. Dėkite nuorodas – nuorodos net ir diskusijų puslapiuose yra naudingas dalykas, taigi dėkite, jei tik matote prasmę.
 6. Archyvuokite, o ne trinkite diskusijas – diskusijų puslapiui persipildžius, netrinkite senų temų, bet perkelkite į archyvų puslapį (geriausia pavadinti kaip puslapio originalus, tik gale pavadinimo pridėti 'archyvas')
 7. Diskutuoti kontroversiška tema (geras ar blogas buvo Hitleris, Sniečkus?) nedraudžiama, bet tokios diskusijos tikslas turi būti geresnio puslapio sukūrimas, jo tobulinimas. Vikicitatos – ne forumas, todėl diskusijų puslapiuose nereikėtų pernelyg nukrypti, ignoruojant Vikicitatų tikslus ir priežastis, kodėl mes čia esame.
 8. Apibendrinkite – diskusijai išsekus, po kiek laiko galite nepatingėti ir surašyti diskusijos apibendrinimą.
 9. Nenukrypkite nuo straipsnio dalyko – nepradėkite įžeidinėti kitų ar rašyti ne į temą.
 10. Diskutuojant apie pavadinimą, rašykite dabartinį – kitaip, jei vėliau puslapis bus pervadintas, nebebus aišku apie ką buvo kalba.

Ko reikėtų vengti

[keisti]

Niekas nemėgsta, kai jo asmuo yra viešai kritikuojamas. Kritika paprastai gali įžeisti bei skatinti nepasitikėjimą (pvz., VQ kūrimo idėja, taip pat VQ redaktoriais ir kitais asmenimis).

Dėl nedidelės patirties neretai daromos klaidos. Todėl yra labai svarbu prieš kuriant Vikicitatas gerai įsisavinti kai kurias šio projekto kūrimo taisykles.

Formalūs Vikicitatų kūrimo eigos ir tvarkos pažeidimai dažnokai daromi ne iš blogos valios. Reikia atminti, kad emocinga kritika kitų asmenų atžvilgiu gali sąlygoti neigiamą reakciją ir asmenines diskusijas, nukrypstant nuo puslapio tobulinimo bei redagavimo gerinimo aptarimo. Todėl:

 1. Aptarimuose reikia vengti tokio nuomonės formulavimo, kuris (nors ir yra tinkamai pagrįstas, bet) gali įžeisti kitą asmenį. Reikia ieškoti tokios formuluotės, kuri yra tokia pat veiksminga, bet labiau nukreipta į aptariamą trūkumą, o ne į klaidą padariusį asmenį.
 2. Grasinimų (sankcijomis, prievartos priemonių naudojimu).
 3. Galios ir savo asmens demonstravimo – "aš esu...", "kadangi esu (administratorius), tai...".
 4. Asmeniškumų.
 5. Pastabų, užuominų apie aptarimo dalyvių statusą ("durnelis naujokas").
 6. Asmeninių savybių, patirties, elgesio vertinimo.
 7. Vengti asmeninės diskusijos. Ją reikia keisti dalykine. Tada tikrai bus mažiau emocijų. # Rekomenduotina vengti kreipinių antruoju asmeniu – Tu, Jūs. Tada visas dėmesys koncentruojamas į straipsnio dalyką bei teiginių argumentaciją. Pasiūlymo autorius visada yra matomas, jei pasiūlymas pasirašytas.
 8. Diskusijų metu patartina vengti tokių formuluočių kaip "tu turi įrodyti" (=reikia keisti į "reikia įrodyti", reikėtų, reikalinga, būtina, prasminga), "aš abejoju"(=abejotina) "tu nesugebi nurodyti" (="reikėtų nurodyti" etc.).
 9. Vengti imperatyvumo (imperatyvinės nuosakos), nes tai asocijuojasi su įsakymu, nurodinėjimu, auklėjimu, valdžios apraiškomis: "susitvarkyk visą straipsnį, o tik po to kalbėk, kad parašysi apie tą ir aną").
 10. Neargumentuotų vertinimų, nuomonių: nepakanka nurodyti, kad "puslapis blogas, netvarkingas, šališkas", teiginį reikia paremti citatomis, šaltiniais.
 11. Kaltinimų, įtarinėjimų, abstrakčių aliuzijų, abstrakčių nuorodų (pvz., į kokias nors vertybes kaip Teisingumas, Tiesa ir kt.). Asmens elgesio vertinimai išsakomi VQ dalyvio aptarimuose, todėl atitinkamo straipsnio, puslapio diskusijos turėtų apsiriboti dalykiškumu ir konkretumu.
 12. Retorinių klausimų.