Pereiti prie turinio

Wikiquote:Kaip kurti

Iš Wikiquote.

Įvadas

Kaip redaguoti puslapį rašoma Laisvojoje enciklopedijoje. Svarbiausia, kad įvairūs autoriai bei temos būtų atskiruose puslapiuose. Skirtingo pobūdžio citatos – patarlės, aforizmai, posakiai – turi būti grupuojami į skyrelius. Leidžiama tame pačiame skyrelyje rašyti aforizmus ir sentencijas, patarles ir priežodžius. Skyreliuose arba puslapiuose visos citatos dedamos tik abėcėlės tvarka.

Aforizmai

Aforizmas – šmaikštus, trumpas posakis kuria nors tema. Visada – perkeltine prasme, todėl artimas metaforai. Tai minties koncentracija ir jos lakoniškumo išraiška. Atsiradimas siejamas nebūtinai su autoriaus patirtimi, vieša veikla – kaip yra visuomenės veikėjų, politikų kalbų atveju, kurios visada yra kontekstinės ir priklauso nuo konkrečių aplinkybių.

Aforizmai – vienas literatūros žanrų. Todėl jiems taikomi originalumo reikalavimai.

Sentencijos

Žinomų visuomenėje, bet nebūtinai garsių asmenybių pasakymai, mintys, nebūtinai šmaikščios, vaizdingos (pvz., Idėja iškilnesnė už faktą).

Tačiau sentencijos turi būti kažkuo neįprastos, patraukiančios dėmesį ir nekasdieniškos, buitiškos mintys. Sentencijomis dar kitaip gali būti vadinamos kokios nors citatos (ištraukos iš asmenybių kalbų, pokalbių).

Jei jos išsiskiria savo neįprastu vaizdingumu, jos gali būti vadinamos aforizmais.

Patarlės ir priežodžiai

Patarlės – pamokymai, patarimai, išminties perlai, protingos mintys, plačiai paplitusios šnekamojoje kalboje ir kurių autorystė nežinoma (dėl jų didelio paplitimo iš lūpų į lūpas). Priežodžiai – palyginimai (gyvena kaip žirnis prie kelio), nesudarantys atskiro pamokymo, patarimo, bet vartojami esant tik tam tikrai situacijai nusakyti, skirti ne pamokyti, patarti, o sieti su kokiais nors dalykais, kad situacija būtų nusakyta aiškiau, iš kito kampo, duotų įžvalgų.

Tematinis atskyrimas

Vikicitatas suskirsčius pagal jų žanrą (aforizmai – sentencijos – citatos – netiesiogine prasme – apie autorių – taip pat skaitykite – nuorodos), skyreliuose vikicitatos pateikiamos pagal jų turinį. Vieno žanro citatos rūšiuojamos pagal atskiras temas: "Apie meilę", "Apie meną", Apie diplomatiją", "Apie šeimą", "Apie vertybes" ir taip toliau.

Orientacinis pavyzdys – puslapis "Andrė Kostolanis".

Pagalba

Galima panaršyti Vikipedijoje, taip pat pagalbos puslapiuose kitomis kalbomis (nuorodos yra kairėje pusėje – deutsch, english, franc...).

Klausimus galima užduoti Vikipedijoje – taip greičiausiai galima sulaukti atsakymo.